Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Akta sprawy nieprocesowej

Akta sprawy nieprocesowej dostępne są dla wszystkich uczestników postępowania. Ponadto przewodniczący powinien zezwolić na udostępnienie akt każdemu, kto dostatecznie usprawiedliwi potrzebę ich przejrzenia (gdy np. wynik sprawy może dotyczyć praw danej osoby, a więc i przemawiać za wzięciem przez nią udziału w sprawie). Na tych samych zasadach przewodniczący zezwala na sporządzenie oraz otrzymywanie odpisów i wyciągów z akt (art. 525 k.p.c.).

Przewodniczący wydziału może zezwolić na przejrzenie akt sprawy w sekretariacie upoważnionemu przedstawicielowi organu administracji państwowej, jeżeli żądanie przejrzenia akt jest uzasadnione. Akta sprawy przesyła się na każde żądanie po dokonaniu niezbędnych czynności w sprawie: Prezydentowi RP, Ministerstwu Sprawiedliwości, Sądowi Najwyższemu oraz Rzecznikowi Praw Obywatelskich, a w sprawach z zakresu prawa pracy – również innym podmiotom uprawnionym do wnoszenia rewizji nadzwyczajnej oraz sądowi rewizyjnemu i prezesowi tego sądu. W innych wypadkach sądowi oraz prokuratorowi przesyła się akta, jeżeli pozwala na to bieg sprawy, a ponadto – w wyjątkowych wypadkach – organowi administracji państwowej, jeżeli uzasadni on żądanie. Zarządzając przesłanie akt sprawy będącej w toku, potrzebnych jako dowód w innej sprawie, przewodniczący powinien jednocześnie określić termin ich zwrotu, uwzględniając czas potrzebny do dokonania odpowiednich czynności przez organ wzywający (§ 105 reg.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *