Skutki związane z wytoczeniem powództwa w stosunku do osoby wezwanej

Natomiast wiążący charakter ma dla sądu wniosek powoda o zawiadomienie osoby, która powinna być powodem w sprawie. W postępowaniu wszczętym z powództwa pracownika z zakresu prawa pracy sąd może dokonać z urzędu wezwania osoby trzeciej do udziału w sprawie w charakterze strony pozwanej (art. 477 k.p.c.).

W każdym wypadku zgłoszenia wniosku, jak i działając z urzędu, sąd wydaje postanowienie. Postanowienie sądu o wezwaniu do wzięcia udziału w sprawie w charakterze pozwanego zastępuje pozwanie.

Skutki związane z wytoczeniem powództwa w stosunku do osoby wezwanej powstają z chwilą wniesienia przez powoda wniosku do sądu, w innych zaś wypadkach (gdy wezwanie następuje na wniosek pozwanego lub z urzędu) – z chwilą wydania przez sąd postanowienia.

Skutki prawne związane z wytoczeniem powództwa w stosunku do osoby zawiadomionej przez sąd o toczącym się procesie następują z chwilą przystąpienia tej osoby do sprawy w charakterze powoda. W stosunku do osób wezwanych do wzięcia udziału w sprawie i osób zawiadomionych, które zgłosiły przystąpienie do sprawy, stosuje się odpowiednio przepisy o współuczestnictwie. Osoby te uprawnione są do zgłoszenia przy pierwszej czynności procesowej żądania powtórzenia dotychczasowego postępowania w całości lub w części, stosownie do okoliczności sprawy (art. 198 k.p.c.).

Osobie zawiadomionej o toczącym się procesie oraz wezwanej do udziału w sprawie doręcza się odpisy pism procesowych i załączników wraz z odpisem postanowienia sądu. Osobie zawiadomionej, która przystąpiła do sprawy oraz osobie wezwanej dokonuje się również doręczeń wszelkich pism w sprawie. Jeżeli zamiast jednej z dotychczasowych stron wstąpiła osoba zawiadomiona lub wezwana, przewodniczący posiedzenia zarządza dokonywanie jej doręczeń pism dalszych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>