Z drugiej strony roszczenia, wynikające z umów zawieranych w zakresie prawa autorskiego i praw pokrewnych podzielić można na:
– 1) dochodzone alternatywnie,
– 2) roszczenia dodatkowe.
Jest to podział bardzo ważny,
Jest to podział bardzo ważny, ponieważ w przypadku alternatywności określonych dwóch roszczeń może być skutecznie dochodzone tylko jedno z nich.
Ad 1). Roszczenia alternatywne to przede wszystkim roszczenia uprawniające do odstąpienia od umowy albo jej wypowiedzenia. W przypadku wystąpienia usterek utworu lub artystycznego wykonania, za które przyjmujący zamówienie ponosi odpowiedzialność, alternatywą wobec odstąpienia od umowy jest żądanie odpowiedniego obniżenia wynagrodzenia (art. 55 ust. 1 ustawy).
Roszczenia o charakterze alternatywnym stanowią podstawowe żądania, do których zgłoszenia uprawnia naruszenie warunków umowy przez niesolidnego kontrahenta.
Ad 2). Poza roszczeniami alternatywnymi można domagać się także innych roszczeń, które w uproszczeniu można określić właśnie jako dodatkowe. W każdym z wyliczonych powyżej siedmiu stanów faktycznych takim dodatkowym roszczeniem jest uprawnienie do żądania zwrotu uzyskanych z danej umowy korzyści (art. 59 ustawy). Innym, dodatkowo przysługującym roszczeniem, jest roszczenie odszkodowanie.
Najnowsze komentarze