Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Zarządzenie o wyznaczeniu rozprawy

Jeżeli zarządzenie o wyznaczeniu rozprawy wydaje przewodniczący wydziału, który sam w niej nie uczestniczy, powinien wyznaczyć imiennie właściwy skład sądu, a więc przewodniczącego, w wypadku zaś składu trzech sędziów zawodowych – wyznaczyć ich ze wskazaniem sędziego sprawozdawcy. Przestrzegać przy tym należy zasady, aby w toku załatwiania sprawy zmiana składu orzekającego, w szczególności sędziego sprawozdawcy, zdarzała się wyjątkowo (i 64 reg.).

Zarządzenia dotyczące kolejności wyznaczania ławników na rozprawy, sposobu korzystania z list ławników przez poszczególne wydziały wydaje prezes sądu. Ławników zawiadamia się o terminie rozprawy co najmniej na siedem dni przed nią, a tylko wyjątkowo w terminie krótszym. W celu udzielenia ławnikom niezbędnych wyjaśnień oraz omówienia wyznaczonych spraw należy informować ich o konieczności przybycia do sądu na odpowiednio wcześniejszą godzinę, aby rozpoczęcie sesji nie uległo zwłoce (§ 71 i 72 reg.).

Wyznaczając termin rozprawy, przewodniczący zarządza zawiadomienie 0 niej przez wezwanie stron i osób zainteresowanych, przy czym jednocześnie z wyznaczeniem pierwszej rozprawy zarządza doręczenie pozwanemu pozwu (art. 149 § 2, art. 150 i 206 k.p.c.). Odpis pozwu doręcza się także osobie, na której rzecz wytoczone zostało powództwo przez prokuratora lub Rzecznika Praw Obywatelskich, zawiadamiając ją jednocześnie o terminie wyznaczonej rozprawy należy ponadto pouczyć ją, że przysługuje jej prawo wstąpienia do sprawy w każdym jej stanie w charakterze powoda 1 że o skorzystaniu z tego prawa powinna zawiadomić sąd przez złożenie odpowiedniego pisma lub oświadczenia do protokołu (§ 129 reg.).

One Response to Zarządzenie o wyznaczeniu rozprawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *