Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Zapis pozwala mianowicie na

Zapis pozwala mianowicie na zadysponowanie określonym prawem na wypadek śmierci bez decydowania o przeznaczeniu pozostałych składników majątkowych, które będą wówczas podlegały ogólnym zasadom dziedziczenia ustawowego. Zapis umożliwia twórcy i artyście wykonawcy przekazanie swoich praw instytucji czy osobie, która jego zdaniem będzie robiła właściwy użytek z przyznanego jej dobra niematerialnego. Jego przydatność ujawnia się zwłaszcza wówczas, gdy uprawniony nie posiada bliskich mu osób, godnych jego zdaniem pośmiertnego uposażenia.

Choć zapis nie musi być uczyniony w treści testamentu, obciąża on jednak z reguły spadkobiercę testamentowego i jest szczególnym rodzajem rozporządzenia na wypadek śmierci. Pisząc testament z umieszczonym w nim zapisem uprawniony z tytułu praw autorskich lub praw pokrewnych powinien jednocześnie zadecydować o losie pozostałych składników swojego majątku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *