Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Z punktu widzenia podmiotu

Z punktu widzenia podmiotu, którego prawo zostało naruszone, najważniejsza w kontekście ochrony jego uprawnień w ramach systemu zbiorowego zarządzania jest odpowiedź na pytanie, czy inicjatywa w ściganiu naruszenia należy jedynie do wyłącznie uprawnionego, czy też może on ponadto liczyć na interwencję odpowiedniej organizacji.

Zasadą prawa autorskiego i praw pokrewnych jest reprezentacja interesów podmiotów tych praw przez właściwe stowarzyszenie. Problem polega jedynie na jego ustaleniu. Pomocne są tutaj ustanowione przez ustawę domniemania. Zgodnie z nimi, organizacja zbiorowego zarządzania jest uprawniona do ochrony w odniesieniu do pól eksploatacji objętych swoim zarządzaniem i ma czynną legitymacje procesową w tym zakresie. Jeżeli zaś na danym polu eksploatacji działa więcej niż jedna organizacja zbiorowego zarządzania, organizacją właściwą w rozumieniu ustawy jest ta, do której należy twórca lub artysta wykonawca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *