Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Z praktycznego punktu widzenia

Z praktycznego punktu widzenia jest jeszcze bardziej istotne to, iż ustawodawca daje wskazówki co do kształtowania umownych wynagrodzeń. Można z nich skorzystać w sytuacji, gdy umowa co prawda odnosi się do samego wynagrodzenia, ale traktuje je ogólnikowo, pozostawiając wątpliwości co do zobowiązań nabywcy praw majątkowych lub licencjobiorcy.

Przy braku umownych ustaleń wysokość wynagrodzenia powinna być określona z uwzględnieniem zakresu udzielonego prawa oraz korzyści wynikających z korzystania z utworu lub artystycznego wykonania (art. 43 ust. 2 i art. 92 ustawy). Jest to próba powiązania honorarium z rzeczywistą wartością, jaką w danym momencie określone dzieło ma na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *