Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Z kolei przepadek przedmiotów służących

Poza tym dla orzeczenia przepadku nośników nie ma znaczenia to, czy stanowią one własność sprawcy naruszenia, podczas gdy odnośnie do przedmiotów służących dokonaniu naruszenia przy orzekaniu ich przepadku domniemuje się, iż należą one do osoby naruszającej prawa autorskie lub prawa pokrewne (art. 80 ust. 4 i 6 ustawy).

Z kolei przepadek przedmiotów służących do dokonania naruszenia znajduje szersze zastosowanie niż obligatoryjny przepadek egzemplarzy dóbr niematerialnych. Ten drugi może bowiem zostać orzeczony jedynie na rzecz Skarbu Państwa oraz wyłącznie w przypadku naruszeń, w wyniku których doszło do bezprawnego wytworzenia nośników utworów lub przedmiotów praw pokrewnych. Natomiast przepadek fakultatywny może nastąpić zarówno na rzecz Skarbu Państwa, jak i poszkodowanego, i to niezależnie od rodzaju naruszenia, byle działanie sprawcy wymierzone było w majątkowe prawa autorskie lub pokrewne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *