Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Z analizy przepisów ustawowych

Oczywiście, stopień szczegółowości opracowywania tekstu umowy uzależnić należy od jej skomplikowania, ponieważ błędem byłoby silenie się na tworzenie rozbudowanych kontraktów w przypadku drobnych transakcji, np. w przypadku umów o stworzenie mało skomplikowanych konstrukcyjnie dzieł, choćby krótkich form publicystycznych.

Z analizy przepisów ustawowych, takich jak np. ustawowe domniemanie odpłatności umów, wynika, iż obowiązujące prawo uprzywilejowuje dysponentów majątkowych praw autorskich lub majątkowych praw pokrewnych, gdyż dyspozycyjne rozstrzygnięcia ustawowe są dla nich korzystne, stojąc na straży ich wyłącznych uprawnień. Wobec enigmatyczności dużej części umów w praktyce chroni to twórców i artystów wykonawców przed niezamierzonym uszczuplaniem ich istotnych interesów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *