Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Względy ekonomii procesowej

Rozważyć zaś w związku z tym powinien, czy np. niezbędne będzie vyezwanie i przesłuchanie większej liczby świadków, zwłaszcza w sytuacji, gdy pozwany nie wniósł odpowiedzi na pozew, a przytoczone w uzasadnieniu pozwu okoliczności są tego rodzaju, że usprawiedliwiają przypuszczenie, iż mogą zostać przyznane przez pozwanego na rozprawie czy np. przesłuchanie biegłych na wyznaczonej rozprawie nie będzie przedwczesne wobec braku pewności, że na jej termin nadesłana zostanie przez odpowiednią instytucję, niezbędna dla wydania przez nich opinii, dokumentacja. Przypomnienia tutaj wymaga, że względy ekonomii procesowej nie zawsze pokrywają się z postulatem koncentracji materiału procesowego.

W toku procesu, a nawet jeszcze przed jego wszczęciem, sąd – w drugim wypadku na wniosek strony, w pierwszym zaś wypadku także z urzędu – może zabezpieczyć dowód, gdy zachodzi obawa, że jego przeprowadzenie stanie się niewykonalne lub zbyt utrudnione albo gdy z innych przyczyn zachodzi potrzeba stwierdzenia istniejącego stanu rzeczy (art. 310 i n. k.p.c.). W praktyce wchodzi najczęściej w grę zabezpieczenie dowodu z zeznań świadka, gdy np. jest on chory i istnieje obawa o jego życie lub gdy zamierza wyjechać za granicę, jak również ewentualnie zabezpieczenie dowodu z oględzin, gdy np. chodzi o stwierdzenie stanu jakiejś rzeczy (nieruchomości rolnej, która ma zostać zaorana, budowli, która ma ulec rozbiórce). Jeśli chodzi o zabezpieczenie dowodu przed wszczęciem procesu, to zwrócić należy uwagę, że nie może ono służyć temu, aby przyszły powód miał w ten sposób upewnić się co do szansy jego wygrania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *