Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego przez mocodawcę

Jednakże strona nie może upoważnić do podpisania tej osoby, której właśnie udziela pełnomocnictwa. Ustanowienie adwokata dla strony zwolnionej od kosztów sądowych jest równoznaczne z udzieleniem mu pełnomocnictwa (art. 89, 90 i 118 k.p.c.)

W razie stwierdzenia, że pełnomocnik nie należy do kręgu podmiotów w tej mierze uprawnionych, sąd nie powinien go dopuścić do podejmowania w sprawie żadnych czynności procesowych. Natomiast – po wniesieniu pozwu sąd może dopuścić tymczasowo do podjęcia naglącej czynności osobę nie mogącą na razie przedstawić pełnomocnictwa przy czym zarządzenie to sąd może uzależnić od zabezpieczenia kosztów. Sąd powinien jednocześnie wyznaczyć termin, w ciągu którego osoba działająca bez pełnomocnictwa ma je złożyć albo przedstawić zatwierdzenie swych czynności przez stronę. Jeżeli termin upłynął bezskutecznie, sąd pominie czynności procesowe tej osoby, a dalsze postępowanie będzie się toczyć z udziałem samej strony bądź jej pełnomocnika należycie umocowanego skutki braku umocowania mogą uzasadniać zwrot pozwu albo zawieszenie postępowania. Ponadto przeciwnik procesowy może żądać od działającego bez umocowania zwrotu kosztów spowodowanych jego tymczasowym dopuszczeniem (art. 97 k.p.c.).

Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego przez mocodawcę odnosi skutek prawny w stosunku do sądu z chwilą zawiadomienia go o tym, w stosunku zaś do przeciwnika i innych uczestników – z chwilą doręczenia przez sąd zawiadomienia o wypowiedzeniu pełnomocnictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *