Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Wymienianie przy omawianiu obrotu cywilnoprawnego

W pierwszej z tych kategorii wynagrodzeń wyróżnić można wynagrodzenia przyznane podmiotom uprawnionym w ramach licencji ustawowych, w tym zwłaszcza licencji przewidzianych w związku z regulacją dozwolonego użytku publicznego (por. art. 24 ust. 1 i 3, art. 25 ust. 2, art. 29 ust. 2 i 3 , art. 30 ust. 2 i art. 33 pkt 3 ustawy).

Wymienianie przy omawianiu obrotu cywilnoprawnego konkretnych „wynagrodzeń przysługujących z mocy ustawy” jest o tyle zasadne, iż również tego rodzaju wynagrodzenia wymagają umownego określenia ich wysokości. Ustawa daje bowiem osobie uprawnionej z tytułu praw autorskich lub praw pokrewnych jedynie samo uprawnienie domagania się wypłaty wynagrodzenia, które powinno wynikać konkretnie z ustaleń poczynionych z osobą ustawowo zobowiązaną do jego wypłaty, oczywiście przy uwzględnieniu indywidualnych okoliczności danego przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *