Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Właściwość rzeczowa

W kodeksie przyjęto jako zasadę właściwość rzeczową sądów rejono-wych dla wszystkich spraw zarówno w procesie, jak i w postępowaniu nieprocesowym, natomiast właściwość sądów wojewódzkich jako wyjątek od tej zasady (art. 16, 17 i 507 k.p.c.). Wynika stąd domniemanie właściwości sądu rejonowego w każdej sprawie, natomiast właściwość sądu wojewódzkiego musi być w każdym wypadku szczegółowo określona.

– o prawa niemajątkowe i łącznie z nimi dochodzone roszczenia majątkowe, oprócz spraw o ustalenie zaprzeczenia ojcostwa, o ustalenie zaprzeczenia macierzyństwa oraz o przysposobienie

– o ochronę praw autorskich, jak również praw wynikających z opaten-towania wynalazków lub rejestracji wzorów użytkowych i zdobniczych oraz znaków towarowych

– o roszczenia wynikające z prawa prasowego

– o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa sto milionów złotych

– o orzeczenie przepadku świadczenia na rzecz Skarbu Państwa, jeżeli świadczenie to zostało spełnione w zamian za dokonanie czynu zabronionego przez ustawę lub w celu niegodziwym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *