Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

W zestawieniu z unormowaniem ochrony praw

Poza tym twórca lub artysta wykonawca ma możliwość domagania się przy zawi-nionym działaniu naruszyciela odszkodowania, oczywiście tylko w razie zaistnienia konkretnej szkody. Ubieganie się o jej naprawienie uzależnione jest od udowodnienia wystąpienia w danej sytuacji ogólnych ustawowych przesłanek, skonkretyzowanych w art. 415 KC, wyznaczającym kierunek odpowiedzialności deliktowej.

W zestawieniu z unormowaniem ochrony praw osobistych prawa majątkowe chronione są przed działaniami już faktycznie je naruszającymi (a więc bez sankcjo-nowania samego tylko zagrożenia naruszeniem), polegającymi na bezprawnej, tzn. bez uzyskania zezwolenia podmiotu uprawnionego i zapłaty stosownego wynagrodzenia, eksploatacji określonego dobra na konkretnych polach eksploatacji, najczęściej przez utrwalanie i zwielokrotnianie chronionego dzieła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *