Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

W zakresie ochrony praw osobistych

W zakresie ochrony praw osobistych sankcjonowane są dwojakiego rodzaju działania wymierzone w interesy podmiotów tych praw: polegające jedynie na zagro-żeniu naruszeniem oraz skutkujące powstaniem naruszenia. Główną uwagę ustawo-dawca skupia na zwalczaniu tych drugich, przewidując w razie stwierdzenia czynności zagrażających cudzym prawom osobistym możliwość żądania ich zaniechania.

Podmiotowi praw osobistych (twórcy lub artyście wykonawcy) przysługuje różny zakres roszczeń ochronnych, wyznaczany mniej lub bardziej negatywnym działaniem sprawcy naruszenia. Kryterium, na podstawie którego przeprowadza się podział czynów na mniej lub bardziej naganne, jest wina naruszyciela, jej obecność lub brak. Przy jej wystąpieniu skala dolegliwości, na jakie narażony jest winowajca, zwiększa się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *