Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

W umowie określa się

W umowie określa się potencjalne korzyści, oczekiwane w związku z korzystaniem z danego dobra. Tymczasem może okazać się, iż jego popularność przerosła oczekiwania kontrahentów i licencjobiorca uzyskał dzięki niemu znacznie większe dochody, niż się pierwotnie spodziewano. W takiej sytuacji możliwa jest korekta ustaleń umownych co do wynagrodzenia. Z prośbą o nią podmiot uprawniony może się zwrócić do sądu, ale wyłącznie w razie rażącej dysproporcji między uzyskanym przez niego wynagrodzeniem a realnymi korzyściami licencjobiorcy lub nabywcy praw majątkowych (art. 44 i art. 92 ustawy).

Wprost z ustawy wynika natomiast roszczenie upoważniające rozporządzającego (licencjodawcę) do domagania się wzrostu wynagrodzenia, jeśli wysokość jego uza-leżniona została procentowo od ceny egzemplarzy dzieła, a ta uległa podwyższeniu (art. 48 i art. 92 ustawy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *