Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

W stosunku do ogólnej regulacji kodeksowej

W stosunku do ogólnej regulacji kodeksowej dziedziczenia, następującego z mocy prawa, ustawa przewiduje jeden wyjątek. Jest nim uprzywilejowanie pozostałych przy życiu współtwórców utworu współautorskiego oraz współwykonaw- ców artystycznych wykonań, którzy dziedziczą część majątkowych praw autorskich (wykonawczych), przysługujących zmarłemu współtwórcy (współwykonawcy) w sytuacji, gdy nie posiada on innych spadkobierców ustawowych (przy braku takiego wyłączenia, zgodnie z zasadą ogólną, odpowiednie prawa do utworu lub artystycznego wykonania musiałyby przypaść Skarbowi Państwa – por. art. 42 i 92 ustawy w zw. z art. 935 § 3 KC).

Obrót cywilnoprawny dotyczy wyłącznie praw majątkowych, gdyż prawa osobiste nie podlegają zbyciu (są nieprzenoszalne), wobec czego wyzbywanie się ich przez podmiot wyłącznie nimi dysponujący jest prawnie nieskuteczne. Natomiast, podobnie jak przy omawianiu ochrony cywilnoprawnej (por. rozdział V), nie występują tutaj widoczne różnice między sferą praw autorskich i praw pokrewnych, które odnośnie do obrotu rynkowego mogą być omawiane wspólnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *