Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Umorzenie postępowania (skutki)

Sąd, umarzając postępowanie uprzednio zawieszone wskutek utraty przez stronę zdolności sądowej, nie wydaje osobnego postanowienia stwierdzającego brak jej następcy prawnego, natomiast zamieszcza tego rodzaju stwierdzenie w uzasadnieniu postanowienia o umorzeniu.

Postanowienie może zostać wydane na posiedzeniu niejawnym, gdy umorzenie postępowania następuje wskutek cofnięcia pozwu albo gdy następuje umorzenie postępowania uprzednio zawieszonego.

Umorzenie postępowania uprzednio zawieszonego nie pozbawia powoda prawa ponownego wytoczenia powództwa, jednakże poprzedni pozew nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Ponadto z umorzeniem postępowania umarzają się także koszty stron. We wszystkich innych wypadkach skutki umorzenia postępowania traktować trzeba oddzielnie, zależnie przede wszystkim od przyczyny umorzenia. W każdym bądź razie skutki umorzenia postępowania powstają z chwilą powstania przyczyny umorzenia, a nie z chwilą wydania albo uprawomocnienia się postanowienia.

W postępowaniu nieprocesowym w zakres przyczyn, wskutek których postępowanie to może zostać umorzone jako zbędne lub niedopuszczalne, wejść może – w niektórych rodzajach spraw – śmierć uczestnika (np. śmierć osoby, która miała zostać ubezwłasnowolniona).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *