Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

System zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi

Podstawowym ogniwem powyższego systemu są organizacje zbiorowego za-rządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi. O ich znaczeniu decyduje pośredniczenie w ochronie powierzonych ich pieczy praw autorskich lub praw pokrewnych. Problematyka ta ma stanowić w najbliższej przyszłości przedmiot no-welizacji prawa autorskiego.

Organizacje zbiorowego zarządzania to stowarzyszenia zrzeszające twórców, ar-tystów wykonawców, producentów fonogramów lub wideogramów oraz organizacje radiowe i telewizyjne, czyli podmioty wyłącznie uprawnione z tytułu praw autorskich lub praw pokrewnych. Dla oceny ich statusu prawnego podstawę prawną stanowi więc ustawa z 7.4.1989 r. o stowarzyszeniach (Dz.U. Nr 20, poz. 104 ze zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *