Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Stosownie do okoliczności sprawy

Stosownie do okoliczności sprawy, przewodniczący – na podstawie pozwu i innych pism procesowych – może wydać dalsze jeszcze zarządzenia, mające na celu przygotowanie rozprawy, a w szczególności:

– wezwać strony do stawienia się na rozprawę osobiście lub przez pełnomocnika (gdy np. zachodzi potrzeba przesłuchania stron lub istnieje możliwość zawarcia przez nie ugody)

– zażądać na rozprawę od jednostki organizacyjnej znajdujących się u niej dowodów, jeżeli strona sama dowodów tych otrzymać nie może

– zarządzić przedstawienie przez strony dokumentów, przedmiotów oględzin, ksiąg, planów itp.

– zarządzić dołączenie akt innej sprawy sądowej (cywilnej lub karnej)

– wezwać stronę do złożenia odpisów dokumentów zgłoszonych w piśmie procesowym, a na żądanie strony przeciwnej ich oryginałów (o złożeniu tych ostatnich należy następnie zawiadomić stronę żądającą ich złożenia)

– wezwać na rozprawę wskazanych przez strony świadków (jeżeli powołani zostali na okoliczności istotne i sporne)

– wezwać na rozprawę osoby powołane zgodnie przez strony na biegłych

– w razie konieczności zarządzić oględziny jeszcze przed terminem rozprawy, jest to bowiem wyjątek od zasady, że postępowanie dowodowe powinno być przeprowadzone na rozprawie

– zwrócić się do organizacji społecznej, której zadanie nie polega na prowadzeniu działalności gospodarczej, a która nie uczestniczy w sprawie,

0 przedstawienie sądowi (na piśmie) istotnego dla sprawy poglądu wyrażonego w uchwale lub oświadczeniu jej należycie umocowanego organu (art. 63, 208 i 216 k.p.c. § 158 reg.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *