Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Skład sądu

W procesie w pierwszej instancji sąd rozpoznaje sprawy w składzie jednego sędziego (zawodowego), jako przewodniczącego, oraz dwóch ławników, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej (art. 47 k.p.c., art. 5 u.s.p.). Minister Sprawiedliwości może powierzyć asesorowi sądowemu pełnienie czynności sędziowskich w sądzie rejonowym – w oznaczonym zakresie i na określony czas, nie przekraczający dwóch lat (art. 115 § 2 i 3 u.s.p.). Sędziemu rejonowemu delegowanemu do sądu wojewódzkiego Minister Sprawiedliwości może przyznać prawo przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten sąd w pierwszej instancji w składzie ławniczym (art. 24 § 2 u.s.p.).

Sprawy gospodarcze – w pierwszej instancji – sąd rozpoznaje w składzie jednego sądziego, jeżeli pozwany nie złożył odpowiedzi na pozew lub uznał, że powództwo albo wartość przedmiotu sporu nie przekracza dwóch milionów złotych przy czym prezes sądu pierwszej instancji może zarządzić rozpoznanie każdej takiej sprawy przez jednego sędziego (art. 4795 i 1 i 2 k.p.c.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *