Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Ściganie przestępstw z zakresu prawa autorskiego

Ściganie przestępstw z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych ulega prze-dawnieniu. Odnośnie do przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego nastąpi ono odpowiednio po upływie 3 lub 5 lat od czasu ich popełnienia (w zależności od wysokości sankcji kaniej, którą są one zagrożone).

Natomiast jeżeli chodzi o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego, to karalność ich ustać może już po upływie roku, ale wyłącznie w sytuacji, gdy pokrzywdzony zna sprawcę określonego występku. Termin przedawnienia liczy się wówczas od czasu, w którym pokrzywdzony dowiedział się o osobie dopuszczającej się czynu przestępnego. Przedawnienie ścigania w żadnym wypadku nie może jednak nastąpić tutaj później niż z upływem 3 lat od czasu popełnienia przestępstwa (por. art. 101 KK).

W stosunku do Kodeksu karnego z 1969 r. terminy przedawnienia ścigania przestępstw prywatnoskargowych uległy wydłużeniu, gdyż poprzednio przedawnienie to mogło nastąpić już po upływie trzech miesięcy od dowiedzenia się o osobie sprawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *