Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Sądami karnymi właściwymi rzeczowo

Sądami karnymi właściwymi rzeczowo, do których należy się zwracać o ochronę, są sądy rejonowe, ponieważ przestępstwa wymierzone w prawa autorskie lub prawa pokrewne są wyłącznie występkami. Natomiast sądem karnym właściwym miejscowo jest sąd, w którego okręgu popełniono przestępstwo.

Przestępstwo uważa się za popełnione w miejscu, gdzie sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany albo gdzie skutek przestępny nastąpił lub miał nastąpić. Dopiero gdy miejsca popełnienia przestępstwa nie da się ustalić, wchodzą w grę inne, pomocnicze kryteria: 1) miejsce ujawnienia przestępstwa, 2) miejsce ujęcia oskarżonego, 3) miejsce ostatniego jego zamieszkania lub czasowego przebywania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *