Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Roszczenia zamawiającego

Tak jak roszczenia pierwszej grupy właściwe są dla umów rozporządzających i licencyjnych, niezależnie od tego, czy jednocześnie doszło do zamówienia konkretnego utworu lub artystycznego wykonania, tak z kolei druga grupa roszczeń odnosi się do umów o dzieło, pomijając fakt, czy zawarta jest w nich odpowiednia klauzula rozporządzająca lub licencyjna.

Roszczenia zamawiającego mogą być zgłaszane jeszcze przed przyjęciem przez niego utworu lub artystycznego wykonania, czyli na etapie opracowywania zamówionego dobra, gdyż przyczyną ich powstania są określone wady dzieła lub jego brak. Natomiast roszczenia twórcy lub artysty wykonawcy ujawniają się w późniejszym etapie realizowania umowy, już po dokonanym przez zamawiającego przyjęciu, ponieważ dotyczą w zasadzie warunków rozpowszechniania przez zamawiającego dostarczonego mu dobra.

Wyjątek stanowią roszczenia przysługujące w razie zagrożenia istotnych interesów twórczych lub wykonawczych, które mogą być zgłaszane przez twórcę lub artystę wykonawcę zarówno przed, jak i po przyjęciu dobra przez zamawiającego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *