Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Przy ocenie każdej umowy

Przy ocenie każdej umowy z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych należy analizować ja dwupłaszczyznowo, pod kątem rodzaju dyspozycji chronionym dobrem (rozporządzającej lub licencyjnej) oraz występowania zamówienia, charakterystycznego dla umów o dzieło.

Warto przy okazji zasygnalizować, iż w praktyce bardzo często niewłaściwie określa się część umów z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych, posługując się pojęciem zlecenia, które zgodnie z utrwaloną tradycją prawa cywilnego zarezerwowane jest dla kontraktów starannego działania, nie zaś dla transakcji rezultatu, cechujących się powstawaniem nowego dzieła, będącego utworem lub przedmiotem praw pokrewnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *