Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Przekształcenia podmiotowe procesu

Proces cywilny, w którym – jak wiadomo – występują zawsze dwie przeciwstawne strony, może ulegać w swoim toku różnym przekształceniom podmiotowym polegającym bądź na zmianie stron – gdy na

miejsce dotychczasowego podmiotu występującego w procesie w charakterze strony wstępuje inny podmiot, a dotychczasowy zostaje zwolniony od udziału w sprawie (np. za zgodą stron lub wskutek następstwa prawnego), bądź na dopuszczeniu do udziału w sprawie obok dotychczasowych nowych podmiotów w charakterze stron, co z kolei prowadzi do wytworzenia się szczególnego współuczestnictwa w sporze.

Celem przekształceń podmiotowych procesu -zgodnie z zasadą ekonomii procesowej – jest usunięcie całkowitego lub częściowego braku legitymacji procesowej i ułatwienie podmiotom prawnym dochodzenia swych roszczeń w ramach tej samej sprawy.

Zmiana stron w pewnych wypadkach (np. wskutek śmierci strony lub utraty przez nią zdolności sądowej) następuje z mocy samego prawa, w innych zaś wypadkach (np. w razie zbycia w toku sprawy rzeczy objętej sporem) zależna jest od woli stron. Natomiast do przekształceń polegających na rozszerzeniu zakresu podmiotowego sprawy dochodzi bądź z inicjatywy stron (na ich wniosek), bądź na skutek działania sądu z urzędu – często już na podstawie materiału procesowego (pozwu i odpowiedzi na pozew) zebranego podczas przygotowania pierwszej rozprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *