Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Poza głównymi roszczeniami

Natomiast, podobnie jak przy zwalczaniu naruszeń praw osobistych, sankcje dla winowajcy są kwalifikowane przez fakt jego działania w sposób zawiniony. Nie ma jednak praktycznego znaczenia, czy w danym przypadku mamy do czynienia z winą umyślną, czy też jedynie z lekkomyślnością czy niedbalstwem, czyli nieumyślnym zachowaniem. Jest to dla podmiotu dochodzącego ochrony informacja o tyle istotna, iż udowodnienie umyślnego naruszenia jest zazwyczaj o wiele trudniejsze niż wykazanie, że naruszyciel bezprawnie skorzystał z chronionego dobra w sposób nieumyślny, np. mając możliwość i obowiązek przypuszczania, że eksploatowane przez niego dzieło jest cudzym utworem.

Poza głównymi roszczeniami o zaniechanie naruszenia (w przypadku wszelkich działań, bez względu na winę sprawcy) oraz o naprawienie wyrządzonej szkody (w przypadku działań zawinionych) podmiot praw majątkowych ma możliwość zgłoszenia jednego z dwóch alternatywnie określonych w ustawie roszczeń:

– 1) o wydanie uzyskanych korzyści albo

– 2) o zapłacenie stosownego wynagrodzenia z chwili jego dochodzenia (art. 79 ust. 1 ustawy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *