Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Postępowanie kame

Postępowanie kame jest z reguły postępowaniem publicznoprawnym. Co prawda, duża część bezprawnych czynów, wymierzonych w prawa autorskie lub prawa pokrewne, ściganych jest w trybie prywatnoskargowym, a więc wymaga złożenia przez pokrzywdzonego prywatnego aktu oskarżenia. Jednak także w takiej sytuacji prokurator może wszcząć postępowanie albo przyłączyć się do postępowania już wszczętego, jeżeli według jego oceny wymaga tego interes społeczny. Skutkiem powyższych działań prokuratora postępowanie toczy się dalej z urzędu, czyli według zasad postępowania publicznoskargowego, dopóki prokurator nie odstąpi od swojego oskarżenia (por. art. 60 KPK).

Tym bardziej publicznoprawny charakter postępowania karnego przejawia się w jego fazie wykonawczej. Po orzeczeniu kaiy przez sąd pokrzywdzony nie musi sam troszczyć się o jej egzekucję. Należy ona do obowiązków odpowiednich organów państwa, tzn. właściwego sądu karnego, prokuratora, administracji zakładu karnego itd. (por. art. 2 KKW z 1997 r., Dz.U. Nr 90, poz. 557).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *