Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Postanowienia umowne

Postanowienia umowne mogą być rozróżniane na konieczne, stanowiące niezbędne minimum, które muszą znaleźć się w każdym kontrakcie danego rodzaju oraz uzupełniające, precyzujące bardziej szczegółowe ustalenia.

Pierwsze z powyższych zapisów umownych, znane w literaturze przedmiotu pod nazwą essentialia negotii, mają za zadanie wskazać na typ kontraktu (umowa rozporządzająca lub licencyjna, z ewentualnym nałożeniem się na nie konstrukcji umowy o dzieło) poprzez zgodne przyjęcie właściwych dla niego ustaleń w zakresie podstawowych praw i obowiązków stron umowy. Będą to odpowiednio zapisy dotyczące wynagrodzenia dysponenta chronionego dzieła za jego udostępnienie oraz charakteru tego udostępnienia (rozporządzającego lub licencyjnego) w stosunku do istniejącego już lub zamówionego dopiero dobra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *