Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Otóż ustawa w ramach ochrony cywilnoprawnej

Otóż ustawa w ramach ochrony cywilnoprawnej praw autorskich i praw pokrewnych przewiduje orzekany przez sąd dwojakiego rodzaju przepadek rzeczy ruchomych:

– 1) przedmiotów bezprawnie wytworzonych – w praktyce chodzi tutaj o egzemplarze utworów czy też materialne nośniki przedmiotów praw pokrewnych,

– 2) przedmiotów, przy użyciu których dokonano naruszenia, polegającego najczęściej na bezprawnym wytworzeniu przedmiotów wymienionych w pkt 1). Między decydowaniem przez sąd o przepadku w obu wyszczególnionych powyżej sytuacjach występują istotne różnice. Przepadek bezprawnie wyprodukowanych egzemplarzy (nośników) jest obligatoryjny, tzn. musi być przez sąd orzeczony w razie stwierdzenia naruszenia. Przepadek zaś przedmiotów, służących do bezprawnej produkcji, orzeczony być może, ale nie musi. Ma więc on charakter fakultatywny. Decyzja w tej sprawie pozostawiona została do uznania sądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *