Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Orzeczenie o kaucji

Orzeczenie o kaucji nie może mieć zastosowania do Skarbu Państwa oraz w razie zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych, a także należności za pracę za okres nie przekraczający jednego miesiąca (art. 739 k.p.c.).

Zabezpieczenie polega najczęściej na utrzymaniu istniejącego stanu rzeczy przez zakaz jego zmiany (tzw. zabezpieczenie konserwacyjne), wyjątkowo natomiast ma ono charakter n owacyjny, gdy stwarza określoną nową sytuację tymczasową (prowizoryczną), np. w wypadku zabezpieczenia powództwa o alimenty.

Ze względu na przedmiot zabezpieczenia i sposób jego wykonania rozróżnia się zabezpieczenie roszczeń pieniężnych oraz inne wypadki zabezpieczenia (art. 747 i 755 k.p.c.). W każdym razie sposób zabezpieczenia należy tak określić, aby wykonanie zarządzenia nie sprawiało trudności. W razie potrzeby – aby było ono w pełni skuteczne – można zastosować jednocześnie kilka sposobów zabezpieczenia, należy jednak pamiętać, że w tym zakresie obowiązuje związanie żądaniem wniosku, chyba że zarządzenie zostaje wydane w sprawie, w której sąd nie jest związany żądaniami stron.

Istocie i funkcji zabezpieczenia odpowiada zasada, że zarządzenie tym-czasowe nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia (art. 731 k.p.c.). Jednakże przy zabezpieczeniu niektórych roszczeń (np. alimentacyjnych) może się ono faktycznie pokrywać z zaspokojeniem roszczenia. Poza tym szczególny sposób zabezpieczenia przewidziany jest dla specjalnych postanowień sądu wydawanych w sprawach o rozwód lub o unieważnienie małżeństwa (art. 443 § 2 k.p.c.) oraz przy zabezpieczaniu powództw przeciwegzekucyjnych (art. 843 § 4 k.p.c.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *