Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Ograniczenie rozprawy

Ograniczenie rozprawy może się odnieść np. do zagadnienia wstępnego dotyczącego samej zasady roszczenia następstwem rozpatrzenia tego zagadnienia może być wydanie przez sąd wyroku wstępnego.

Dla spraw rozpoznawanych łącznie prowadzi się jedne akta pod wspólną sygnaturą w razie zaś rozłączenia spraw zakłada się osobne akta dla sprawy wyłączonej (§ 30 i 31 instr. sąd.).

Termin rozprawy powinien odpowiadać postulatowi sprawności po-stępowania, a więc wyznaczenie go powinno nastąpić w taki sposób, aby wezwania dla stron i osób zainteresowanych mogły im zostać doręczone co najmniej na tydzień przed rozprawą przy czym jedynie w wypadkach pilnych doręczenie wezwań może nastąpić na co najmniej trzy dni przed rozprawą (art. 149 § 2 k.p.c.). Termin powinien być tak wyznaczony, aby w wypadku stwierdzenia przeszkód w doręczeniu wezwań można było wysłać je ponownie albo też odwołać rozprawę, zawiadamiając o tym osoby, którym wezwania zostały doręczone (§ 81 reg.). Jeżeli jednocześnie z wyznaczeniem rozprawy przewodniczący zobowiązał pozwanego do wniesienia odpowiedzi na pozew albo zarządził przeprowadzenie odpowiednich dochodzeń, termin powinien być wyznaczony w sposób umożliwiający należyte opracowanie i nadesłanie odpowiedzi na pozew lub nadejście przed tym terminem żądanej informacji (§ 127 ust. 2 reg.). Poza tym przy wyznaczaniu terminu posiedzenia oraz kolejności rozpoznawania spraw należy w miarę możliwości uwzględniać uzasadnione wnioski stron, ich pełnomocników i przedstawicieli oraz innych osób biorących udział w sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *