Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Oczywiście najmniejszy ciężar gatunkowy mają

Oczywiście najmniejszy ciężar gatunkowy mają te naruszenia, w przypadku których działanie wymierzone w prawa osobiste było w ogóle nie zawinione. Twórca lub artysta wykonawca może wówczas, poza żądaniem zaniechania naruszających jego prawa czynności, domagać się także, aby naruszyciel usunął skutki swojego bezprawnego działania, w szczególności aby złożył publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie, np. w postaci stosownego sprostowania w prasie.

Kwalifikowanym stopniem sankcjonowanych naruszeń są działania cechujące się winą sprawcy. Podmiot uprawniony stoi wówczas przed alternatywą: może domagać się, aby sąd przyznał mu odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo zobowiązał sprawcę do uiszczenia odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany przez twórcę lub artystę wykonawcę cel społeczny. Jedno z tych roszczeń może być dochodzone obok wspomnianych powyżej żądań, niezależnych od winy sprawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *