Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

OCHRONA PRAW AUTORSKICH I PRAW POKREWNYCH W PRAWIE KARNYM

Prawo karne obok prawa cywilnego stanowi drugi podstawowy system, w ramach którego chronione są prawa autorskie i prawa pokrewne. Karnoprawna ochrona tych praw uregulowana została w Rozdziale 14 ustawy, ale jest to regulacja jedynie fragmentaryczna, którą zaliczyć należy przede wszystkim do unormowań materialnego prawa karnego. Składają się bowiem na nią głównie uregulowania poszczególnych przestępstw, wymierzonych w interesy osób wyłącznie uprawnionych, stanowiące odpowiedniki części szczególnej Kodeksu karnego (od 1.9.1998 r. obowiązuje nowy Kodeks kamy, uchwalony przez Sejm 6.6.1997 r. – Dz.U. Nr 89, poz. 555).

Rozdział 14 ustawy stanowi więc regulację szczególną w stosunku do unormowania Kodeksu karnego, którego zasady ogólne powinny być przy ściganiu przestępstw z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych odpowiednio stosowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *