Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Oba scharakteryzowane powyżej rodzaje przepadku

Oba scharakteryzowane powyżej rodzaje przepadku nie stanowią typowych sankcji cywilnoprawnych, przewidzianych przez ustawę w ramach regulacji ochrony praw majątkowych. Omówienie ich razem z właściwymi roszczeniami cywilnoprawnymi jestjednak o tyle uzasadnione, iż spełniająone podobną funkcję represyjną. Stanowią wszak dla osoby dokonującej naruszenia dodatkową najczęściej dużą dolegliwość fi-nansową (zwłaszcza w przypadku drogiego sprzętu, który ulega przepadkowi).

Odgrywają one jednak poza tym ważną rolę gwarancyjną, zabezpieczającą interesy uprawnionego przed dalszymi naruszeniami jego praw wyłącznych przy użyciu przedmiotów, stanowiących narzędzie lub produkt nielegalnych działań. Przepadek można wobec tego traktować jako szczególnego rodzaju środek zabezpieczający.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *