Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Normatywny zakres piractwa

Normatywny zakres piractwa wyznaczają art. 116-118 ustawy. Warunkiem skazania za każde z penalizujących piracki proceder przestępstw jest działanie sprawcy bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom.

Piractwo stanowi kwalifikowaną formę naruszenia praw autorskich lub praw po-krewnych. Znamionuje je oprócz cechy bezprawności działanie na dużą skalę, w sposób przemysłowy, na określenie czego używa się pojęcia „fabrykowanie”. W przypadku piractwa chodzi przy tym o naruszenia w postaci bezprawnego wytwarzania kopii poszczególnych utworów, artystycznych wykonań, fonogramów, wideogra- mów, emisji czy wydań. Stanowi ono dla podmiotów uprawnionych zagrożenie tym większe, iż niedozwolone reprodukowanie dzieł chronionych prawem autorskim i prawami pokrewnymi odbywa się w celach handlowych, z czym najczęściej związany jest nielegalny obrót pirackimi reprodukcjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *