Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Należy również wspomnieć, iż

Należy również wspomnieć, iż normującą dotychczas działalność gospodarczą regulację (por. ustawę z 23.12.1988 r. o działalności gospodarczej -Dz.U. Nr 41, poz. 324 ze zm.) zastąpiła nowa ustawa-Prawo działalności gospodarczej, dostosowana do standardów unijnych i wymogów liberalizacji aktywności wolnorynkowej.

„Sprzedaż” praw autorskich i praw pokrewnych, czyli handel nimi, stanowi realizację władztwa podmiotu wyłącznie uprawnionego nad przysługującym mu dobrem, którego może się ostatecznie wyzbyć, podobnie jak jest w przypadku posiadanych na własność rzeczy. „Sprzedaż” taka nie może być jednak zasadniczo uznana za działalność gospodarczą. Działalność ta musi być bowiem prowadzona przez przedsiębiorcę, co oznacza wymóg funkcjonowania przez zbywcę w prawnie przepisanej formie, np. jednoosobowego przedsiębiorstwa zgłoszonego do gminnej ewidencji działalności gospodarczej, spółki kapitałowej itp. Twórca czy artysta wykonawca, który zbywa swoje prawa majątkowe do konkretnego utworu lub odpowiednio artystycznego wykonania nie staje się przez sam ten fakt przedsiębiorcą, mimo że przeprowadzona przez niego transakcja przynosi mu określone korzyści majątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *