Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne

Podczas gdy dyspozycje umowne w zakresie prawa autorskiego i praw pokrewnych leżą w gestii wszystkich podmiotów wyłącznie uprawnionych, czyli osób fizycznych oraz osób prawnych, instytucja testamentu może być wykorzystywana wyłącznie przez osoby fizyczne. W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej ustanie ich bytu prawnego powoduje skutki określone w odrębnych przepisach, takich jak np. Prawo upadłościowe czy Kodeks spółek handlowych, odnoszące się do likwidacji majątku spółek prawa handlowego itp.

Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne podlegają ogólnym regułom dziedziczenia testamentowego (por. art. 941-990 KC). Ustawa nie wprowadza w tym zakresie żadnych szczególnych rozwiązań. Dlatego też dalej charakteryzowane będą pod względem rodzaju i formy wyłącznie umowy z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *