Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Kierunek i zakres gromadzenia materiału procesowego

Pozwany wypowiada się co do twierdzeń powoda zawartych w pozwie oraz przedstawia własne twierdzenia i zarzuty, podaje dowody lub je załącza (np. dowód z dokumentu), zgłasza różne wnioski (np. o zwolnienie go od kosztów sądowych, o przeprowadzenie rozprawy w jego nieobecności, o przypozwanie, o wezwanie do udziału w sprawie osoby, która powinna być stroną pozwaną) może także połączyć z odpowiedzią na pozew wniesienie pozwu wzajem-nego.

Ze względu na kierunek i zakres gromadzenia materiału procesowego przed pierwszą rozprawą istotne znaczenie ma stwierdzenie, czy pozwany – wnosząc o oddalenie powództwa – przyznaje okoliczności faktyczne, stanowiące podstawę żądania pozwu, jako zgodne z prawdą, czy ewentualnie zaprzecza podstawie prawnej powództwa. Zaprzeczone fakty stają się sporne i muszą być udowodnione natomiast sporna kwestia prawna podlegać będzie rozstrzygnięciu w ramach sprawdzenia przez sąd orzekający podstawy prawnej powództwa. Zaprzeczenie może dotyczyć wszystkich, bądź tylko poszczególnych okoliczności faktycznych. Może być ono wyraźne lub dorozumiane (gdy np. pozwany przedstawia okoliczności sprzeczne z twierdzeniami powoda). Zaprzeczenie jest słabym środkiem obrony pozwanego, nie zmierza bowiem bezpośrednio do oddalenia powództwa, co może nastąpić dopiero wtedy, gdy powód nie zdoła przeprowadzić dowodu na zaprzeczone istotne fakty. Trzeba jednak pamiętać, że w procesie naszym – opartym na zasadzie prawdy obiektywnej – sąd ma możność działania z urzędu dla wyjaśnienia rzeczywistego stanu sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *