Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Kiedy pisma doręczane są osobiście?

Osobie fizycznej doręcza się pisma osobiście, a gdy nie ma zdolności procesowej – jej przedstawicielowi ustawowemu. Pisma przeznaczone dla osoby prawnej lub organizacji, która nie ma osobowości prawnej (ale ma zdolność sądową), doręcza się organowi uprawnionemu do reprezentowania jej przed sądem lub do rąk upoważnionego do odbioru pism pracownika. Na przykład z’ chwilą podjęcia przed sądem czynności procesowej za Skarb Państwa przez organ jednostki nadrzędnej zamiast organu tej państwowej jednostki organizacyjnej, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie, organ jednostki nadrzędnej staje się organem jprawnionym do reprezentowania Skarbu Państwa i od tej chwili należy emu doręczać pisma sądowe.

Jeżeli ustanowiono pełnomocnika procesowego lub osobę upoważnioną do odbioru pism sądowych (art. 133 § 3 k.p.c.), doręczenia należy dokonywać tym osobom jednakże w wypadku państwowej jednostki arganizacyjnej doręczenia1 dokonuje się zawsze uprawnionemu do reprezentowania jej przed sądem orrganowi lub do rąk uprawnionego do odbioru pism pracownika. Doręczenie do rąk pełnomocnika dotyczy zarówno pełnomocnictwa procesowego ogólnego, jak i szczególnego. Gdy pełnomocnik procesowy udzielił dalszego pełnomocnictwa, doręczenie może nastąpić także do rąk tzw. substytuta. Jeżeli jest kilku pełnomocników jednej strony, sąd doręcza pismo tylko jednemu z nich – według własnego wyboru (zazwyczaj wymienionemu na pierwszym miejscu). Należy jednak w związku z tym sprawdzić, czy strona w treści pełnomocnictwa lub w inny sposób nie wskazała, któremu z pełnomocników należy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *