Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Kiedy istnieje przesłanka o przekazaniu sprawy?

Sąd rejonowy może wydać postanowienie z urzędu (fakultatywnie) nie ma przy tym znaczenia, w jakim stadium rozpoznawania sprawy wynikło zagadnienie prawne ani to, że sprawa jest ponownie rozpoznawana (jeżeli zagadnienie to nie zostało już wyjaśnione w uzasadnieniu orzeczenia kasatoryjnego). Będzie jednak raczej celowe przekazanie sprawy jak najwcześniej, aby sąd wojewódzki mógł sam zebrać i bezpośrednio ocenić materiał procesowy.

Ocena, czy istnieje przesłanka przekazania sprawy, należy do sądu wojewódzkiego, który może przed pierwszą rozpprawą odmówić przy-jęcia sprawy do rozpoznania i zwrócić ją sądowi rejonowemu, przy czym nie jest już dopuszczalne ponowne przekazanie tej samej sprawy. Jeżeli przewodniczący wydziału w sądzie wojewódzkim nie dopatrzy się podstaw do przekazania sprawy, powinien skierować ją na posiedzenie niejawne, na którym może zostać wydane postanowienie odmowne. Także to postanowienie wymaga uzasadnienia, nie może bowiem być ono dowolne. Jednakże sąd wojewódzki nie powinien odmówić przejęcia sprawy, gdy wprawdzie przedstawione przez sąd rejonowy zagadnienie prawne nie budzi poważnych wątpliwości, lecz istnieją one w związku z innym zagadnieniem prawnym występującym w tej sprawie.

W wypadku przejęcia sprawy sąd wojewódzki pozostaje właściwy do końca postępowania i jemu przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania sąd apelacyjny w razie uchylenia orzeczenia.

Przejęcie sprawy przez sąd wojewódzki nie wymaga wydania postanowienia. Po rozpoznaniu sprawy sąd wojewódzki obowiązany jest przesłać sądowi rejonowemu odpis swego orzeczenia z uzasadnieniem, imformując (w celu szkoleniowym) o sposobie rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego (§ 163 reg.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *