Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Doręczanie pism

Celem doręczenia pisma jest powiadomienie strony o jego treści. Skutki tej czynności – bez względu na to, czy adresat rzeczywiście zapoznał się z treścią doręczonego pisma procesowego – powstają zasadniczo z chwilą doręczenia pisma, jeżeli doręczenie było prawidłowe, a więc zgodne z przepisami kodeksu. Brak doręczenia pisma lub jego niewłaściwe doręczenie prowadzić może do pozbawienia strony możności obrony swych praw, co stanowi jedną z przyczyn nieważności postępowania.

Zgodnie z tzw. zasadą oficjalności doręczeń, sąd dokonuje doręczeń z urzędu – przez pocztę lub przez woźnych albo przez wręczenie pisma adresatowi bezpośrednio w sekretariacie (art. 131 i 132 § 2 k.p.c.). Głównym organem doręczającym jest poczta, natomiast skorzystanie z woźnego może być wskazane wtedy, gdy uzasadniają to szczególne trudności w dokonaniu doręczenia za pośrednictwem poczty (§ 75 reg.), gdy np. przemawia za tym pilność sprawy. Jeżeli obecny w sądzie adresat wykazał swoją tożsamość, można mu doręczyć pismo bezpośrednio za potwierdzeniem odbioru (§ 76 reg.). Ponadto prezes sądu może zarządzić bezpośrednie doręczanie pism sądowych miejscowym instytucjom i zespołom adwokackim oraz bezpośrednie odbieranie pism kierowanych przez miejscowe instytucje do sądu, gdy okaże się to celowe ze względu na częstość i liczbę pism (§ 77 reg.). Pisma wysyła z sądu biuro podawcze, wpisując je do pocztowej książki nadawczej. Sekretariat wpisuje we właściwych aktach i księgach biurowych datę przekazania pisma do biura podawczego (§ 15 i n. instr. sąd.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *