Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Charakter interwenta ubocznego

Sąd nie ma obowiązku przypozwania osoby trzeciej, która brała już udział w procesie w charakterza jednego z pozwanych i wystąpiła z procesu na skutek cofnięcia pozwu w stosunku do niej.

Przypozwanie jest możliwe w tym czasie, w którym dopuszczalna jest interwencja uboczna. Dopiero z chwilą wstąpienia do sprawy w charakterze interwenienta ubocznego przypozwana osoba trzecia uprawniona jest do podejmowania czynności procesowych. Oprócz doręczenia tej osobie odpisu pisma wniesionego przez stronę, przewodniczący powinien zarządzić zawiadomienie jej o terminie najbliższej rozprawy dalszych doręczeń tej osobie dokonuje się tylko w razie przystąpienia jej do strony w charakterze interwenienta ubocznego (§ 132 reg.).

Skutki związane z interwencją uboczną powstają w stosunku do wezwanego, który nie zgłosił przystąpienia, z chwilą, w której przystąpienie było możliwe (art. 82, 85 k.p.c.). Natomiast przypozwany, który zgłosił interwencję później, może podnieść zarzut wadliwie prowadzonego procesu w takim zakresie, w jakim stan sprawy w chwili doręczenia wezwania uniemożliwił mu skorzystanie ze środków obrony.

Ze względu na swoistość postępowania nieprocesowego nie mogą mieć w ogóle w nim zastosowania takie instytucje procesowe, jak powództwo wzajemne, interwencja główna i uboczna oraz przypozwanie. Natomiast każda osoba zainteresowana bezpośrednio lub tylko pośrednio wynikiem sprawy może i powinna stać się jej uczestnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *