Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego przez mocodawcę

Jednakże strona nie może upoważnić do podpisania tej osoby, której właśnie udziela pełnomocnictwa. Ustanowienie adwokata dla strony zwolnionej od kosztów sądowych jest równoznaczne z udzieleniem mu pełnomocnictwa (art. 89, 90 i 118 k.p.c.)

W razie stwierdzenia, że pełnomocnik nie należy do kręgu podmiotów w tej mierze uprawnionych, sąd nie powinien go dopuścić do podejmowania w sprawie żadnych czynności procesowych. Natomiast – po wniesieniu pozwu sąd może dopuścić tymczasowo do podjęcia naglącej czynności osobę nie mogącą na razie przedstawić pełnomocnictwa przy czym zarządzenie to sąd może uzależnić od zabezpieczenia kosztów. Sąd powinien jednocześnie wyznaczyć termin, w ciągu którego osoba działająca bez pełnomocnictwa ma je złożyć albo przedstawić zatwierdzenie swych czynności przez stronę. Jeżeli termin upłynął bezskutecznie, sąd pominie czynności procesowe tej osoby, a dalsze postępowanie będzie się toczyć z udziałem samej strony bądź jej pełnomocnika należycie umocowanego skutki braku umocowania mogą uzasadniać zwrot pozwu albo zawieszenie postępowania. Ponadto przeciwnik procesowy może żądać od działającego bez umocowania zwrotu kosztów spowodowanych jego tymczasowym dopuszczeniem (art. 97 k.p.c.).

Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego przez mocodawcę odnosi skutek prawny w stosunku do sądu z chwilą zawiadomienia go o tym, w stosunku zaś do przeciwnika i innych uczestników – z chwilą doręczenia przez sąd zawiadomienia o wypowiedzeniu pełnomocnictwa.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>