Proces cywilny, w którym – jak wiadomo – występują zawsze dwie przeciwstawne strony, może ulegać w swoim toku różnym przekształceniom podmiotowym polegającym bądź na zmianie stron – gdy na
miejsce dotychczasowego podmiotu występującego w procesie w charakterze strony wstępuje inny podmiot, a dotychczasowy zostaje zwolniony od udziału w sprawie (np. za zgodą stron lub wskutek następstwa prawnego), bądź na dopuszczeniu do udziału w sprawie obok dotychczasowych nowych podmiotów w charakterze stron, co z kolei prowadzi do wytworzenia się szczególnego współuczestnictwa w sporze.
Celem przekształceń podmiotowych procesu -zgodnie z zasadą ekonomii procesowej – jest usunięcie całkowitego lub częściowego braku legitymacji procesowej i ułatwienie podmiotom prawnym dochodzenia swych roszczeń w ramach tej samej sprawy.
Zmiana stron w pewnych wypadkach (np. wskutek śmierci strony lub utraty przez nią zdolności sądowej) następuje z mocy samego prawa, w innych zaś wypadkach (np. w razie zbycia w toku sprawy rzeczy objętej sporem) zależna jest od woli stron. Natomiast do przekształceń polegających na rozszerzeniu zakresu podmiotowego sprawy dochodzi bądź z inicjatywy stron (na ich wniosek), bądź na skutek działania sądu z urzędu – często już na podstawie materiału procesowego (pozwu i odpowiedzi na pozew) zebranego podczas przygotowania pierwszej rozprawy.
Najnowsze komentarze