Niesumienne postępowanie stron cz. II

Trzeba ponadto mieć na uwadze, że wniosek o przywrócenie termin u i zaża lenie_aa_adrzu ce nie lub zwrot pisma procesowego 7 poworiu uchybienia terminu dokonania czynności wyłączają się wzajemnie. Jeśli zatem strona twierdzi, że dokonała czynności w terminie, a sąd błędnie uznał, że uchybiła terminowi, powinna wnieść zażalenie gdy zaś nie zaprzecza uchybieniu terminowi i powoduje okoliczności usprawiedliwiające, aktualny jest wniosek o przywrócenie terminu.

Jeśli chodzi o brak winy, jako kryterium zasadności wniosku, to ocena przesłanek z tego zakresu odnosi się do różnorodnych – według zasad doświadczenia życiowego – przeszkód dokonania czynności w terminie. Mają one być jednak niezależne od zwykłej staranności przy załatwianiu tego rodzaju spraw i muszą istnieć przez cały czas biegu terminu. Wymienić tu można przykładowo: chorobę strony, działającej osobiście w procesie, uniemożliwiającą jej dokonanie czynności mylne poinformowanie strony o terminie zaskarżenia orzeczenia zaniedbanie pracownika technicznego osoby prawnej (np. gońca), którego użyto do nadania pisma procesowego w urzędzie pocztowym. W żadnym natomiast wypadku odmowa uwzględnienia wniosku przez sąd nie może być oparta na oczywistej bezzasadności roszczeń dochodzonych w sprawie przez stronę, która uchybiła terminowi. Z kolei nie jest uzasadniony wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia opłaty sądowej oparty np. na twierdzeniu, że strona nie miała środków finansowych, w takim bowiem wypadku mogła wnieść o zwolnienie jej od kosztów sądowych. Nie uzasadni też z reguły wniosku powołanie się przez adwokata na zaniedbanie przez personel administracyjny zespołu adwokackiego czynności zleconej przez niego, a koniecznej do zachowania terminu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>