Judykatura

„Judykatura przyjmuje, iż nie jest dopuszczalna droga sądowa także wtedv. adv z twierdzeń powoda lub z przytoczońyćirprzezniegg-okolicz- jiości wynika w sposób oczywisty, że między stronami nls istniFijfi-źfłHfin s t o s n n R k.. p r a w n v. który mógłby stanowić podstawę_żądafi43^pQzwJj.

Pozew nie podlega odrzuceniu tylko z tej przyczyny, że w danej sprawie sąd już raz go odrzucił, ponieważ mogła nastąpić zmiana okoliczności uzasadniających odrzucenie (np. umorzenie postępowania w tej samej sprawie, będącej uprzednio w toku).

W odróżnieniu od zwrotu pozwu, pozew odrzucony nie uchyla skutków, które ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Należy podkreślić, że w sytuacji, gdy pozew podlega odrzuceniu, niecelowe byłoby – z praktycznego punktu widzenia – wydanie przez przewodniczącego zarządzenia w przedmiocie wezwania powoda do uzupełnienia takich np. braków formalnych pozwu, jak nieokreślenie wartości przedmiotu sporu lub niepowołanie dowodów. Takie braki nie stanowią bowiem przeszkody do odrzucenia pozwu.

Na skutek stwierdzenia z urzędu braku przesłanek, o których była mowa, sąd odrzuca pozew zarówno przed, jak i po doręczeniu pozwu pozwanemu (w toku sprawy).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>