Dostarczanie Pism procesowych i orzeczeniowych

Pisma procesowe i orzeczenia doręcza się w odpisach (art. 140 k.p.c.). Odpisy pozwów i orzeczeń w sprawach małżeńskich i ze stosunków między rodzicami a dziećmi doręcza się w taki sposób, aby treść ich nie była udostępniona dla osób niepowołanych sposób ten (np. w zamkniętej kopercie) określa przewodniczący posiedzenia. Dotyczy to także innych pism, jeżeli jest to uzasadnione interesem społecznym lub interesem strony (§ 79 reg.).

Niektóre pisma procesowe sądu (np. orzeczenia) oraz wszystkie pisma procesowe stron doręcza się z odpowiednimi pismami przewodnimi.

sporządzanymi z reguły na urzędowych formularzach. Pozostałe pisma sądowe przesyła się sporządzone na formularzach lub według ogólnych zasad korespondencji urzędowej, w każdym jednak wypadku za potwierdzeniem odbioru (§ 16 i 17 instr. sąd.). Uwagi przewodniczącego wynaga zwłaszcza, aby sekretariat właściwie podawał na piśmie nazwę i adres odbiorcy, wszelkie bowiem nieprawidłowości w tym względzie zakłócają sprawny tok postępowania w sprawie.

Pełnomocnikowi procesowemu kilku osób doręcza się tylko jeden egzemplarz pisma i załączników, reprezentuje on bowiem łącznie te osoby natomiast pełnomocnikowi uprawnionemu przez kilku współuczestników do odbioru pism sądowych, należy doręczyć tyle egzemplarzy, ilu współuczestników go upoważniło, ponieważ każdemu z nich ma on z kolei obowiązek przekazać odebrane pismo (art. 141 § 1 i 2 k.p.c.).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>