Pisma wysłane do instytucji mieszczących się w tym samym budynku (np. do prokuratury, biura notarialnego) przekazuje się bezpośrednio za potwierdzeniem odbioru, bez udziału biura podawczego.
W drodze wyjątku od zasady oficjalności doręczeń istnieje możliwość dokonywania w toku sprawy doręczeń przez adwokatów pism pomiędzy sobą – za potwierdzeniem odbioru i oznaczeniem daty (art. 132 § 1 k.p.c.). Przedmiotem tego rodzaju doręczeń mogą być tylko pisma procesowe adwokatów, a nie pisma sądowe. Gdyby to miało przyczynić się do przyśpieszenia postępowania, przewodniczący lub sąd powinien zarządzić w konkretnym wypadku bezpośrednią wymianę pism przygotowawczych przez adwokatów. Oryginały tych pism jednak muszą zostać przesłane na adres sądu.
W toku sprawy gospodarczej strona reprezentowana przez adwokata lub radcę prawnego zobowiązana jest doręczać odpisy pism procesowych z załącznikami bezpośrednio stronie przeciwnej, przy czym do pisma procesowego wniesionego do sądu dołącza dowód doręczenia drugiej stronie odpisu pisma albo dowód wysłania go listem poleconym. Bezpośrednie doręczanie jednak nie dotyczy pozwu wzajemnego, rewizji, zażalenia, zarzutów od nakazu zapłaty, wniosku o zabezpieczenie powództwa i skargi o wznowienie postępowania, które strona jest obowiązana złożyć w sądzie z odpisami dla strony przeciwnej (art. 4799 k.p.c.).
Przy tzw. doręczeniu właściwym (do rąk adresata) rozróżnienia wymaga osoba adresata (art. 133, 141 § 3, art. 137 k.p.c.).
Najnowsze komentarze