Sąd nie ma obowiązku przypozwania osoby trzeciej, która brała już udział w procesie w charakterza jednego z pozwanych i wystąpiła z procesu na skutek cofnięcia pozwu w stosunku do niej.
Przypozwanie jest możliwe w tym czasie, w którym dopuszczalna jest interwencja uboczna. Dopiero z chwilą wstąpienia do sprawy w charakterze interwenienta ubocznego przypozwana osoba trzecia uprawniona jest do podejmowania czynności procesowych. Oprócz doręczenia tej osobie odpisu pisma wniesionego przez stronę, przewodniczący powinien zarządzić zawiadomienie jej o terminie najbliższej rozprawy dalszych doręczeń tej osobie dokonuje się tylko w razie przystąpienia jej do strony w charakterze interwenienta ubocznego (§ 132 reg.).
Skutki związane z interwencją uboczną powstają w stosunku do wezwanego, który nie zgłosił przystąpienia, z chwilą, w której przystąpienie było możliwe (art. 82, 85 k.p.c.). Natomiast przypozwany, który zgłosił interwencję później, może podnieść zarzut wadliwie prowadzonego procesu w takim zakresie, w jakim stan sprawy w chwili doręczenia wezwania uniemożliwił mu skorzystanie ze środków obrony.
Ze względu na swoistość postępowania nieprocesowego nie mogą mieć w ogóle w nim zastosowania takie instytucje procesowe, jak powództwo wzajemne, interwencja główna i uboczna oraz przypozwanie. Natomiast każda osoba zainteresowana bezpośrednio lub tylko pośrednio wynikiem sprawy może i powinna stać się jej uczestnikiem.
Najnowsze komentarze